Общи условия
Кого търсим?
В "Резиденция Баба" могат да участват всички, за които позитивната социална, икономическа и културна промяна в обществото ни е кауза, в която те искат да участват активно и имат идея как да го направят.
"Резиденция Баба" е дългосрочна програма, която свързва градски хора с възрастни домакинства в обезлюдяващи се села, за да търсят заедно солидарни модели на взаимодействие, които са в отговор на нужди на селата.
Основна част от Резиденцията е 21-дневен престой в домакинство в село в община Видин - 26 август - 15 септември. Предхожда го предварително 3-дневно обучение в село в района - 23 - 26 август 2019. Ангажиментът на резидента е плътен в периода 23 август - 15 септември!
Какво ще се случи на избраните за участие?
Избраните бъдещи "резиденти" ще минат през 3-дневно обучение на "Фабрика за идеи" в дизайн мислене, социално предприемачество, мислене в системи, работа с общности и др., в което ще бъде включено и модул на етнолозите от Асоциация "Онгъл", които ще им покажат тънкостите на етноложките теренни проучвания и събирането на изчезващи традиционни практики, обичаи и знание.
След обучението (23 - 26 август), резидентите веднага ще се отправят към своите 21-дневни резиденции. Менторите на "Фабрика за идеи" ще поддържат постоянна връзка с тях и ще бъдат техните своеобразни помощници в това приключение.
В средата на месец октомври резидентите, които са достигнали до идея, базирана на предприемаческите и фолклорните им наблюдения в селото, ще имат възможност да участват в Инкубатор за социални иновации, организиран от "Фабрика за идеи".
Времева рамка и ЕТАПИ:
- кандидатстване - до 30 юни 2019
- подбор - до 5 юли 2019
- обучение - 23 - 26 август 2019
- резиденции - 26 август - 15 септември 2019
- Инкубатор за социални иновации - октомври 2019
- възможност за представяне на идеите пред общността и инвеститори - международен форум EMPATHEAST - октомври 2019 / Пловдив
Задължения по време на резиденцията:
Резидентите трябва да участват активно в живота на село и да са от помощ в домакинството. Това може да включва грижа за чистотата в къщата, помощ в градината (поливане, плевене, прекопаване), грижа за животни (доене, хранене, поене), сечене на дърва, косене на сено и др. В някои от селата има нужда и от други дейности като:
- рисуване на маркировка до някоя от историческите или природни забележителности;
- събиране на гъби и билки;
- дърводелска работа;
- помощ в читалището и др.
Всеки от резидентите трябва да си води дневник, в който описва преживяното. Този дневник ще бъде вид документация на проекта, която не само ще послужи на самите участници, но ще бъде и пример и вдъхновение за други хора, които в бъдеще искат да развиват своите идеи в помощ на български села.
В края на престоя си в селата резидентите трябва да организират завършващо събитие заедно с местните хора, на което да поканят и гости от града.
Какво получават младежите в замяна?
Взаимодействието с възрастните хора от селата дава безценно знание за историята и традициите ни, което може би скоро ще бъде изгубено безвъзвратно.
3-дневното интензивно обучение е въздействащо социално-ангажирано преживяване, което екипира участниците с безценни инструменти за теренни изследвания и работа с общности.
Ако в селото има запазен занаят и възрастен човек, имащ желание да го предаде, участниците в Резиденция Баба биха могли да имат шанса да го усвоят.
По време на Инкубатора за социални иновации, в който участниците се включват безплатно след Резиденцията, те имат възможността да работят с ментори и експерти в различни области, свързани със социално-преприемаческите им интереси.
Транспортни и други разходи:
"Фабрика за идеи" покрива:
- транспортните разходи и настаняването по време на обучението;
- транспортните разходи до и от селата;
- разходите за настаняване в домакинствата;
- дневни за храна по време на резиденциите.
Пиши ни на info@ideasfactorybg.org или звънни на 0886805017, ако нещо е останало неясно.
* * * * *
Предистория на инициативата
Резиденция Баба се случи за първи път през 2015 г. - 17 младежи живяха в 4 родопски села - Югово, Джурково, Дряново и Манастир, които все още продължават да са нейното обновяващо се богатство. Въздействието можеш да чуеш от самите родопчани, които приеха резиденти в домовете си. Инициативата НИШАН и блогът СУКНИЦА са само част от резултатите от първата резиденция.
През 2016 г. селата Косталево, Паволче и Челопек в Северозападна България приютиха 10 млади хора и взаимодействието им с местните обори вредните стереотипи за този иначе познат като най-безперспективен район в ЕС. Част от резултатите са изложбата на възрастни двойки "Босонога обич", работилница за съвременно изкуство с децата в с. Челопек и т.нар баба кетъринг.
През 2017 г. домакин на 10 резиденти беше село Лъжница в община Гоце Делчев. Резидентите в момента подготвят фотографска изложба с местни лица с идеята да покажат своето разбиране за междукултурно взаимодействие, повлияно от общуването им с хората от с. Лъжница. Част от резидентите подготвят свой предприемачески проект, свързан с т.нар типични за района цедилки.
През 2018 г. ни приюти карловският край - селата Войнягово, Каравелово и Климент. 12 резиденти споделяха ежедневието и разказите на местните, техни рецепти и нужди. Част от резидентите организират ежегодния фестивал "Жътва" в с. Каравелово през 2019 г., а един от резидентите разработва своя интерактивна настолна игра, която да обучава за местни културни богатства.