Какво е нужно на едно село, за да заживеят млади хора в него? Какво е нужно на тях, за да имат условия да развиват потенциала си и да не "отпадат" от технологичните и културните иновации, случващи се в градовете? Как могат младите градски да са от помощ на местните от селата и - обратно?
Какво би ти било нужно на теб, за да заживееш на село?
Поживей 1 месец в село в община Карлово в местно домакинство и заедно с местната общност и дай своя изпитан отговор. А след този 1 месец, започни да осъществяваш отговора си с наша помощ.
/// Резиденция Баба е
нишка на автентично свързване между поколенията, между градска и селска култура по иновативен начин. Вече 3 години подред инициативата е отговор (с отворени краища:) на обезлюдяването на българските села и постепенната загуба на техните културни съкровища и - подтик към преосмислянето им. Тя е откровена среща в търсене на полезните допирни точки на общността, местната култура и съвременната култура така, че да отговорим на належащи нужди.
/// Ти получаваш
възможността да преминеш през интензивно обучение, преди да се потопиш в общността на селото домакин, и да поживееш 25 дни в него със стипендия от нас. Като резидент, се сдобиваш и с ментор/ка, който/която е твоя подкрепа по време на цялата Резиденция.
Обучението е преживяване с всички сетива, ум и сърце. Организира се от Фабрика за идеи и включва гости експерти по теми като:
- дизайн мислене и дизайн, ориентиран около човешките нужди;
- системно мислене и теория U;
- работа на терен с местна общност/ анализ на общност и нуждите й;
- умения за документиране на фолклорно знание и сензитивност за проявите му;
- социално-предприемачески подходи;
- системна работа по устойчива идея;
- автентична комуникация;
- създаване на отношения на солидарност и взаимопомощ.
/// Включвайки се в Резиденция Баба 2018, избираш да се ангажираш с предизвикателство, основна част от което е 1 отговорен месец живот в село в района на Карлово.
По време на този месец всеки ден ще се потапяш в битовите и емоционалните нужди на селото и домакините си. Ще общуваш с местните, ще правиш зимнина и ако имаш късмет, ще попаднеш на човек, от когото да научиш местен занаят. Ще попиваш и документираш останалите късчета фолклор и ще използваш наблюденията си и социално-предприемаческия си хъс, за да развиеш своя (или групова) идея, която ще е в помощ на селото.
/// Етапите
Месецът на терен в село ще е от 6 септември до 1 октомври. Всички етапи на Резиденция Баба 2018 включват:
/// Малко предистория
Резиденция Баба се случи за първи път през 2015 г. - 17 младежи живяха в 4 родопски села - Югово, Джурково, Дряново и Манастир, които все още продължават да са нейното обновяващо се богатство. Въздействието можеш да чуеш от самите родопчани, които приеха резиденти в домовете си.
През 2016 г. селата Косталево, Паволче и Челопек в Северозападна България приютиха 10 млади хора и взаимодействието им с местните обори вредните стереотипи за този иначе познат като най-безперспективен район в ЕС. Резидентите в момента работят по идеите си, които са в помощ на селата.
Още разкази в снимки -> тук.
През 2017 г. домакин на 10 резиденти беше село Лъжница в община Гоце Делчев. Резидентите в момента подготвят фотографска изложба с местни лица с идеята да покажат своето разбиране за междукултурно взаимодействие, повлияно от общуването им с хората от с. Лъжница. Част от резидентите подготвят свой предприемачески проект, свързан с т.нар типични за района цедилки.
/// Ако си мотивиран/а да кандидатстваш, знай, че търсим резиденти, които:
- са между 18 - 40 години;
- са културно сензитивни и социално ангажирани;
- имат добри социални умения и интерес към хората и културата в малки селски общности;
- емпатия, инициативност, честност и приспособимост са им присъщи качества;
- могат да се включват активно в различните етапи на Резиденцията;
- имат готовност да работят върху социално-предприемаческа идея в помощ на селото домакин;
- оценяват работата в екип и биха работили в такъв;
- имат интерес към българския фолклор.
Кандидатствай до 8 август 2018!
///
Официален партньор и съветник на Резиденция Баба относно етнографската й страна е Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл".
Проектът е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.